Mokinys mokiniui – mokytojas

Dirbant pedagoginį darbą nuolatos tenka ieškoti naujų būdų, kaip sudominti moksleivius dėstomu dalyku, ką daryti, kad vaikai galėtų geriau įsisavinti žinias, kitaip pažvelgtų į mokymosi procesą.

Bendraudama su Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijos abiturientu Edvinu Bražinsku išgirdau, kad vaikinas domisi pedagogo profesija, tačiau nėra apsisprendęs, ar norėtų dirbti mokytoju. Kilo idėja, kaip galėčiau paįvairinti savo vedamas pamokas, taip pat padėčiau jaunuoliui apsispręsti, kurias studijas pasirinkti. Pasiūliau Edvinui atvykti į Senamiesčio pagrindinę mokyklą ir „pasimatuoti“ matematikos mokytojo profesiją. Mūsų veiklą pavadinome „Mokinys mokiniui - mokytojas“.

Edvinas - gabus, stropus Jono Basanavičiaus gimnazijos abiturientas. Jį domina daugelis dalykų: istorija, matematika, anglų kalba. Vaikinas dalyvauja įvairių būrelių veikloje, nuo pradinių klasių priklauso skautų organizacijai, yra policijos rėmėjas.

Sutartą dieną Edvinas atvyko į mokyklą. Vaikinas buvo stropiai ir atsakingai pasiruošęs, pats vienas vedė visą pamoką. Buvo įdomu stebėti, kaip vaikai reaguoja į permainas pamokoje, kaip klauso jaunojo mokytojo dėstomos medžiagos. Penktokai liko patenkinti, Edvinas žadėjo dar ne kartą atvykti pas mus ir paįvairinti ugdymo procesą, o aš džiaugiausi pasiūliusi mokiniams dalyvauti netradicinėje pamokoje.

Matematikos mokytoja Alma Kiaušinienė

Tolerancijos diena Senamiesčio mokykloje

,,Yra pasaulyje viena vertybė – žmogaus ryšys su žmogumi” (Antuanas de Sent-Egziuperi).

Lapkričio 16-oji - Tarptautinė tolerancijos diena, kuri minima nuo 1995 m. UNESCO sprendimu. 1996 m. šią šventę minėti paskatino ir Jungtinių tautų organizacija. Šią dieną skatinama atkreipti visuomenės dėmesį į skirtingų nuomonių, skirtingų tautybių žmonių, sergančiųjų ir turinčių kitokių problemų toleranciją. Įvairiose šalyse organizuojami renginiai, skirti ugdyti toleranciją, pakantumą, gebėjimą suprasti kitus. Draugystė, meilė, atjauta, geranoriškumas, pakantumas – raktiniai tolerancijos žodžiai.

Šią ypatingą dieną Senamiesčio pagrindinė mokykla minėjo kartu su svečiais, atvykusiais iš Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos. Linksma, draugiška, geranoriška nuotaika vyravo viso koncerto metu. Tiek šeimininkų pasirodymai, tiek svečių choro ,,Simcha“ (vadovė Rasa Belgerienė) muzika, dainos ir įkvepiantys pasakojimai apie žydų tradicijas bei papročius papuošė Tolerancijos dieną. Viešnios papasakojo, kad Šolomo Aleichemo ORT gimnazijoje mokiniai mokosi valstybine lietuvių kalba, bet nuo pirmos klasės mokosi ir hebrajų kalbos, o nuo antros - anglų. Koncerto metu skambėjo dainos ne tik lietuvių ir hebrajų kalbomis, bet ir jidiš - senovine Europos žydų kalba. Choras ,,Simcha" (išvertus iš hebrajų kalbos ,,Džiaugsmas") gyvuoja jau ne vienerius metus. Jame kasmet vyksta dainininkų kaita, nes tai pradinių klasių mokinių choras. Chorui akomponuoja koncertmeisterė Jovita Štikelienė. Mokytojos Editos Petraitytės žydų tradicijų puoselėjimo būrelis susibūrė tik šiemet, tačiau vaidinimas paliko neišdildomą įspūdį ir suteikė žinių apie šią tautą.

Į Ukmergę svečiai atvyko jau ne pirmą kartą: pavasarį dalyvavo Ukmergės miesto šventėje, padainuoti pakviečia ir Ukmergės žydų bendruomenė.

Ukmergės Senamiesčio pagr. mokyklos informacija

„Vizualinė komunikacija“ Senamiesčio mokykloje

Visuomenė tampa tinklų pagalba veikiančia sistema ir tokia organizacija turi vis daugiau įtakos mūsų socialiniam ir asmeniniam gyvenimui. Galima kalbėti apie jų žalą, neigiamas puses, jų vengti, nuo jų saugoti, bet daug aktualiau – juos suprasti ir priimti. Tad UAB „Biznio mašinų kompanija“ kartu su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru vykdo programą „Vizualinė komunikacija“, kurios tikslas – ugdyti mokinių dalykines ir socialines kompetencijas per socialines kūrybines projektines veiklas pasitelkiant socialinių tinklų komunikaciją.

Šių mokymų, kuriuos veda Edita Dalia Rakauskaitė (tapytoja, mokytoja, Mykolo Romerio universiteto lektorė) ir Gintarė Žemaitaitienė (Mykolo Romerio universiteto docentė) metu mūsų rajono mokiniai ugdosi komunikacijos, kritinio mąstymo, kūrybiškumo gebėjimus per praktines projektines veiklas.

Verslumo dvasia Senamiesčio mokykloje

Lietuvos Junior Achievement (LJA) yra nevyriausybinė organizacija, ekonominio švietimo ir verslumo ugdymo programų lyderis Lietuvoje. LJA – pasaulinio Junior Achievement tinklo dalis.

Mokomųjų mokinių bendrovių (MMB) programa suteikia 7-10 klasių mokiniams realią verslo patirtį dar mokyklos suole. Mokiniai spręsdami vietos problemą, atliepdami rinkos poreikį arba tiesiog testuodami savo idėjas kuria skirtingus verslus ir skleidžia verslumo dvasią. Ši programa nėra verslo simuliacija, tai realaus verslo kūrimo patirtis supažindinant, kaip verslas yra vystomas, valdomas bei leidžiant mokiniams patiems priimti svarbiausius su jų verslu susijusius sprendimus.

Įkurdami MMB mokiniai įgyvendina visą verslo valdymo ciklą: įkuria įmonę, sukaupia pradinį kapitalą, planuoja, kuria savo paslaugą arba produktą bei jį parduoda, vykdo rinkodaros kampaniją ir po mokymosi proceso uždaro savo įmonę.

Seminarą apie MMB vedė Dzūkijos regiono vadovas Donatas Vasiliauskas.

Helovyno šventė

Spalio 26 dieną mokyklos pradinukai šventė Helovyną. Šventę organizavo šeši mokinių parlamento nariai: Augustė, Tomas, Miglė, Andžela, Eva ir Justinas. Persirengę Helovyno šventės personažais jie apsilankė pradinukų klasėse, kur pasakojo šiurpias istorijas, krėtė pokštus, žaidė smagius žaidimus, vaišino saldainiais. Patys aktyviausi mokinukai buvo apdovanoti prizais. Šventė labai patiko ir mokiniams, ir mokytojoms, ir patiems organizatoriams.

Miglė Kudlinskaitė

Šeštokų išvyka į Vilnių

Lietingą spalio rytą mes, 6 klasės mokiniai, su klasės vadove Alma Kiaušiniene ir mokytojo padėjėja Vaida Šimkiene išvykome į labai lauktą ekskursiją Vilniuje. Aplankėme iliuzijų kambariuose „Iliuzion Rooms“. Čia mūsų laukė painus Veidrodžių labirintas, galvą ir kojas susukantis Velnio tunelis, aukštyn apverstas butas bei daug kitų įdomybių.

Kupini naujų įspūdžių, klegėdami pėsčiomis per Mindaugo tiltą patraukėme į Enegetikos ir technikos muziejų. Čia mus pasitiko muziejaus gidė, pristačiusi edukacinę programą „Iliuzijos – mokslas, mistika ar apgaulė?“ Po edukacijos galėjome susipažinti su kitomis Energetikos ir technikos muziejaus ekspozicijomis, netgi pasisverti mėnulyje. Žaisdami su spalvingais eksponatais susipažinome su įvairiais fizikos reiškiniais: šviesa, energija, jėgos perdavimu, magnetiniais laukais, garsu.

Po edukacijos keliavome į batutų pramogų centrą „SKYPARK“. Pasimokę ir prisižaidę vėlų vakarą grįžome namo.

6 klasės aktyvas

Išvyka į Renavo dvaro sodybą

Ankstų šeštadienio rytą mes, ,,EKO draugų” komanda, 5, 7, 8 klasės mokiniai, išvykome į Renavo dvarą, esantį Mažeikių rajone.

Po užtrukusios kelionės pirmiausia prasimankštinome, pasivaikščiodami po Renavo dvaro parką, Varduvos kraštovaizdžio draustinį, kur turėjome gyvą pamoką apie grybus. Iš gamtininko Deivido Makavičiaus išgirdome įdomių pasakojimų apie dar nematytus, šiek tiek keistus grybus. Sužinojome, kad grybų gali būtį įvairių formų, dydžių ar spalvų, nors mums visiems įprasti grybai kepurėtieji – baravykai, lepšės, raudonviršiai…

Kol šikšnosparnių žinovas ir šikšnosparnių apsaugos Lietuvoje draugijos pirmininkas Deividas ruošėsi pasakojimui apie šikšnosparnius, turėjome šiek tiek laisvo laiko, tad greitai apžiūrėjome gražųjį Renavo dvarą. Buvo labai įdomu pamatyti kambarius, apstatytus senoviškais baldais. Pietavome ir užkandžiavome, šildėmės karšta arbata dvaro svirne.

Tačiau labiausiai laukėme paskaitos apie šikšnosparnius. Sužinojome, iš kur jie kilę, kokių rūšių yra, kur gyvena, susipažinome su mažiausiais ir didžiausiais vampyrais ir vaisiaėdžiais. Beje, žmonės nuo šikšnosparnių vampyrų įkandimų nemiršta, nes jie išgeria, tiksliau, išlaka tik 20-40 g kraujo.

Svarbiausia, iš arčiau ,,susipažinome“ su gyvu didžiausiu Lietuvoje gyvenančiu šikšnosparniu – ruduoju nakviša. Didžiausią Lietuvoje gyvenantį šikšnosparnį galėjome palaikyti savo delnuose, pamaitinti, paglostyti.

Įdomios ekskursijos įspūdžiais dalinasi mokinės Miglė ir Eva.

Pradinukai edukacinėje programoje „Sveiki Sveiki“

Ukmergės Senamiesčio pagrindinės mokyklos 2a klasės mokinukai gražų rudens rytą išvyko į Kauną ir dalyvavo edukacinėje programoje “Sveiki Sveiki”. “Sveiki Sveiki” – tai studija vaikams, kurioje vyksta sveikatą propaguojantys užsiėmimai - dantukų priežiūra ir sveika mityba, eksperimentas su maistu, estafetės ir užduočių kambarys.

Vaikai gilino žinias dantukų priežiūros ir sveikos mitybos srityje. Studija pertraukos metu vaikus vaišino morkomis ir obuoliais. Toliau sekė estafetės, kur rungtyniaudami mokiniai išbandė savo koordinaciją, vikrumą, pastabumą. Šiek tiek atsipūtę, vaikai dalyvavo eksperimente – „linksmieji cukraus tyrinėtojai“. Programos eigoje mokinukai labai noriai dalyvavo edukaciniame pabėgimo kambaryje, kur jų laukė su sveikata susiję galvosūkiai, loginis mąstymas, paslėptos užuominos, visų kūno pojūčių išbandymas. Programa paliko daug įspūdžių.

Mokytoja Nijolė Grotuzienė

Netradicinė pilietiškumo pamoka

Spalio 1 dieną Senamiesčio pagrindinėje mokykloje vyko susitikimas su ekspedicijos „Misija Sibiras 2018“ dalyviais – Matu Toliušiu ir Kristijonu Povyliumi. Jie surengė dvi pilietiškumo pamokas – 4-6 ir 7-10 klasėms. Susitikimo nauda dvejopa: mokiniai plačiau ir išsamiau susipažino su ekspedicijos veikla ir galimybėmis ateityje dalyvauti joje, o ekspedicijos dalyviai džiaugėsi galėję mūsų mokykloje skleisti pilietinę žinią apie skaudžią lietuvių tautos praeitį.

Pirmiausia jaunieji lektoriai supažindino su ekspedicijos „Misija Sibiras“ istorija. Tai Lietuvos jaunimo pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymo projektas. Nuo jo pradžios 2006 metais jau surengta trylika ekspedicijų į lietuvių tremties ir įkalinimo vietas Rusijoje, Kazachstane ir Tadžikistane, o norą dalyvauti projekte yra išreiškę apie 13 000 jaunų žmonių. Susiklosčius nepalankioms politinėms aplinkybėms, šiais metais ekspedicija vyko į Kazachstaną, kur apie 50 000 mūsų tautiečių, politinių kalinių, kalėjo lageriuose ir priverstinai dirbo darbo stovyklose. Nemažai jų ten buvo ir palaidota. Šiais metais dvi ekspedicijos komandos dirbo Karagandos, Džezkazgano ir Balchašo apylinkėse.

Lektoriai pasakojo, kaip dalyviai atsakingai ruošėsi ekspedicijai: kokius iššūkius turėjo įveikti (pvz., įveikti bandomąjį žygį Lietuvoje), kaip mokėsi kryždirbystės, kaip rinko medžiagą apie politinius kalinius, kaip ieškojo kuo daugiau žmonių, patyrusių kalinimus šiame krašte ar jų artimiausių giminaičių, galinčių pasidalinti emocijomis ir istorijomis. Visa ši veikla labai pasitarnavo vėliau, ekspedicijos metu: ne tik lengviau buvo patiems įveikti kilusius sunkumus (pvz., didelį karštį, trijų parų lietų ir šaltį, sunkų fizinį darbą dieną, naktinį darbą), bet ir padėti surasti kapus Lietuvoje gyvenatiems giminaičiams.

24 ekspedicijos nariai per 11 dienų atliko daug prasmingų darbų. Bene svarbiausias iš jų – apžiūrėta 16 bendrų miesto kapinių, kuriose skaitydami antkapių užrašus ieškojo lietuviškų pavardžių ir užrašų. Pavyko surasti, inventorizuoti ir sutvarkyti beveik 200 lietuviškų kapų. Klausytojams įspūdį paliko istorija apie tai, kaip pagal Lietuvoje gautą pageltusią nuotrauką ekspedicijos dalyviai surado tą patį kapą ir kaip 7 valandą ryto Lietuvos laiku pranešė artimiesiems...

Ne mažiau svarbus darbas buvo memorialų tvarkymas, nes buvusiose lagerių teritorijose lietuviai ir kitų tautų atstovai buvo laidojami masinėse kapavietėse. Ekspedicijos dalyviai sutvarkė jau esamus arba pastatė naujus memorialus net 4 vietose (Rudnike, Balchaše, Rytiniame Kounrade bei Mamočkino (Mamyčių) kapinėse) ir pastatė 6 naujus lietuviškus kryžius, iš kurių aukščiausias net 4,8 m. Klausytojai sužinojo, kaip negausi krikščioniška vietos bendruomenė buvo dėkinga už pastatytą kryžių, nes patys musulmoniškame Kazachstane to padaryti nedrįso. Taip pat ekspedicijos komandai pavyko sutikti vieną politinių kalinių palikuonį – Vladą Račkaitį, mokėjusį šiek tiek kalbėti lietuviškai, nors Lietuvoje jis yra buvęs tik vieną kartą prieš 30 metų. Bendraujant šis lietuvis prašė su juo kalbėti tik lietuviškai, nes jam svarbu kalbėti, kaip jis pats sakė, teisinga kalba.

Baigdami pasakoti lektoriai kvietė nelaukti pilnametystės ir bandomąjį žygį išbandyti anksčiau. O pasibaigus susitikimui, jie pasidžiaugė, kad susitikimo tikslas (skatinti domėtis Lietuvos istorija bei išsaugoti ją ateities kartoms) pasiektas: atsirado mokinių, kurie asmeniškai priėję juos apkabino, paspaudė ranką dėkodami už pasakojimą. Toks mokinių elgesys juos motyvuoja skleisti žinią apie ekspediciją ir toliau.

JAV ambasados atstovių vizitas į mokyklą

Rugsėjo 14 d. mūsų mokykloje svečiavosi JAV ambasados kultūros atašė p. Meghan Luckett ir jos asistentė Jūratė Kirvaitienė. Viešnios supažindino 6-8 klasių mokinius su indėnų gyvenimu, tradicijomis, papročiais ir pakvietė į legendinio JAV fotografo E. Curtis parodą apie Amerikos indėnus „Šešėlių gaudytojas“, kuri eksponuojama „Vilkamergės“ galerijoje, įsikūrusioje Ukmergės Turizmo ir verslo informacijos centre.

Diena be automobilio

Kaip kasmet, taip ir šiais metais Ukmergėje paminėta Europos judrioji savaitė ir Tarptautinė diena be automobilio. Tradiciškai ir mūsų mokyklos mokiniai dalyvavo dviratininkų kolonoje, taip prisidėdami prie miesto bendruomenės akcijos.

Nacionalinis moksleivių žygis „Sveikas kaip ridikas“ Neries regioniniame parke

Šis žygis skirtas skatinti vaikų fizinį aktyvumą ir formuoti jų sveikos gyvensenos įgūdžius. Iš visos Lietuvos atvyko apie 1500 jaunųjų žygeivių, o iš Senamiesčio pagrindinės mokyklos žygyje dalyvavo 37 (5-8 klasių) mokiniai. Vyresni mokiniai (7-8 kl.) žygiavo 10 km, o mažieji penktokai rinkosi 5 km ilgio trasas.

Atvykę, užsiregistravę ir nusipirkę lankytojo bilietus, jaunieji žygeiviai atliko apšilimą su Ignu Bakėjumi, gerai žinomu treneriu, „MyHero!“ – sporto ir sveikos gyvensenos judėjimo įkūrėju, lektoriumi ir motyvatoriumi, kuris įkvėpė gyvenimo pokyčiams tūkstančius žmonių. Atlikę apšilimą ir iš renginio organizatorių gavę paruoštus žemėlapius su maršrutais, keleiviai patraukė Neries reginio parko takais ir takeliais mėgautis rudenėjančia gamta, klausydami vis dar garsiai čiulbančių paukščių ir šniokščiančio per akmenis Dūkštos upelio.

Kelyje žygeivius lydėjo organizatorių paliktos nuorodos ir užduotys. „Skaitėme, ieškojome atsakymų, sprendėme ir diskutavome – vėliau kelyje galėjome pasitikrinti, ar mūsų atsakymai buvo teisingi, nes organizatoriai nepaliko mūsų be atsakymų. Net bebro užtvanką pamatėme, darbštuolis bebras, tvirtai surentė užtvankėlę - nauja, šviežia, gerai vandenį sulaiko!“- dalijosi įspūdžiais šio žygio iniciatorius Tadas Petrikas.

Pusiaukelėje mokiniai pasiekė Edukacijų miestelį, kur kepė ruginius paplotėlius, rišo knygeles, „žvejojo“, atsakinėjo į klausimus, gamino žvakeles ir dar daug ką nuveikė ir sužinojo. Pailsėję ir pasistiprinę keliavo toliau, nes kelyje dar laukė du piliakalniai, į kuriuos užsiropštė jaukiais mediniais laipteliais, pasigrožėjo Dūkštos upele, atsigaivino upelio vandeniu, jį leisdami rankomis, ragavo putino uogų, tyrinėjo, kas ąžuole ertmes paliko, pririnko žiurkėnui Stasiui prinokusių gilių, kuriomis dalinosi šimtamečiai parko ąžuolai.

O būdami draugiški aplinkai pririnko visą plastikinį maišelį žmonių gamtoje palikto „turto“, kurio negalima šitaip palikti: saldainių popierėlių, gėrimų taros, kitų įvairaus plastiko gaminių – maišelių ir jų dalių, kamštelių...

Kelyje lydėjo puikus rudeniškas saulėtas ir šiltas penktadienio oras, gera nuotaika ir puiki draugų kompanija. Finišavo šiek tiek pavargę, bet pilni įspūdžių ir puikiai praleidę pusdienį gamtoje. Žygeiviai buvo apdovanoti medaliais, žygeivio pažymėjimais.

Linkėjimai šauniam Neries regioninio parko kolektyvui ir visiems, prisidėjusiems prie tokio puikaus renginio!

Pasitikome rugsėjo 1-ąją

Rugsėjis – tai kalendorinio rudens pradžia, sukviečianti į mokyklas mažus ir didelius. Itin vasarišką šeštadienio rytmetį, Ukmergės Senamiesčio pagrindinės mokyklos bendruomenė, minėdama Mokslo ir žinių dieną, pradėjo naujus mokslo metus.

Naujasis mokyklos direktorius Arūnas Kerza, Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas, Ukmergės rajono savivaldybės tarybos narė Nijolė Giedraitienė, Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinas sveikino ir gausiai susirinkusiesiems linkėjo nebijoti pokyčių ir iššūkių, siekti darnumo, vieningumo, tikslingumo bei gerų darbų mokyklai, gimtajam miestui ir šaliai.

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos ir Simono Daukanto paminėjimas Senamiesčio mokykloje

Gegužės 7-oji – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena, kurią paminėjo Senamiesčio pagrindinės mokyklos bendruomenė, susirinkusi į edukacinę pamoką „Gegužės 7-oji ir Simonas Daukantas“. Bibliofilas Domas Kaunas yra pasakęs, jog Spaudos atgavimo diena turėtų būti antroji šventė po Nepriklausomybės atgavimo.

Sunkiame lietuviškos knygos kelyje neginčijami nuopelnai tenka ir S. Daukantui – juk jis pirmasis visus istorinius ir populiariuosius veikalus pradėjo rašyti  lietuvių kalba. Be to, šių metų spalio 28 d. sukanka 225 metai nuo jo gimimo. Todėl Seimas nusprendė 2018-uosius paskelbti Simono Daukanto metais. Seimas šį sprendimą priėmė siekdamas paskatinti Lietuvos visuomenę, ypač jaunimą, domėtis garbiojo mokslininko palikimu, jo aktualumu šių dienų žmogui ir valstybei. Ne veltui aušrininkas Jonas Šliūpas sakė, jog „Nieks nemylėjo daugiau tėvynę Lietuvą už Daukantą…“. Todėl S. Daukantas vertinamas kaip knygos žmogaus simbolis, kaip kilnus tarnystės lietuviškai knygai pavyzdys.

Edukacinės pamokos metu klausytojai susipažino su S. Daukanto gyvenimo istorija, su pikantiškais įvykiais, pavyzdžiui, kaip pėsčias (apie 400 km.) su šešiais rubliais kišenėje nužygiavo į Vilnių mokytis arba kad pats pasi­da­rė kė­dę iš obels ša­kų, kuri dabar eksponuojama Papilės muziejuje.  Taip pat klausytojai susipažino su jo nuopelnais Lietuvai, su žymiausiais darbais iš Lietuvos istorijos, klausėsi  aktorės Gražinos Urbonaitės skaitomos ištraukos apie senovės lietuvių būdą iš veikalo „Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių”. Įdomu buvo išgirsti ir pasididžiavimo vertą faktą, kad pirmojo istorijos veikalo „Darbai senųjų lietuvių ir žemaičių” rankraštis 1919 metais buvo atrastas Veprių dvaro bibliotekoje. Be to, visi pamatė, kaip įamžintas S. Daukanto atminimas Lietuvoje.

Šia proga bibliotekos vedėja Edita Kazlienė už aktyvų dalyvavimą akcijoje „Knygų Kalėdos“ įteikė padėkos raštus  penkiems pradinių klasių ir trims 7 klasės mokiniams.

                        Edukacinę pamoką baigė 8a klasės skaitovai Vinco Giedros eilėraščiu „Simonas Daukantas“.

Danutė Pociūnienė

Spaudos atgavimo , kalbos ir knygos diena

Akcijoje ,,Lietuva skaito‘‘ -  skirtoje Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai paminėti Ukmergės Senamiesčio pagrindinės mokyklos Laičių pradinio ugdymo skyriuje, Laičių kaimo padalinyje vyko knygų  skaitymai. Skaitymams buvo pasirinktos netradicinės erdvės. Skaitymuose dalyvavo  visi Laičių pradinio ugdymo skyriaus ugdytiniai, pedagogai , darbuotojai, bibliotekininkė.

Skaitymo metu buvo akcentuota lietuvių kalbos reikšmingumas kiekvieno lietuvio gyvenime, kaip svarbu kalbėti savo gimtąją kalba kuri yra viena iš seniausių kalbų pasaulyje.  Kad vaikai skaitytų knygas ir suprastų jų svarbą rodyti pavyzdį turi suaugusieji.

Nuotraukos Vandos Vinckienės ir Loretos Račickienės                                                                    Vanda Vinckienė

Vidas Bareikis Ukmergės Senamiesčio mokykloje

harizmatiškasis Vidas Bareikis vykdo sau užsibrėžtą tikslą – iki metų pabaigos sugroti net šimtą koncertų visoje šalyje. Atlikėjas taip pat prisijungė ir prie  iniciatyvos „UŽ SAUGIĄ LIETUVĄ“, tad kiekviename mieste surengia nemokamą susitikimą pasirinktoje mokykloje. Čia jis dalinasi ne tik dainomis ir emocijomis, bet ir savąja patirtimi bei mintimis su moksleiviais.

Balandžio 27 d. su savo kūryba Vidas Bareikis atkeliavo ir į Ukmergę, aplankė Senamiesčio pagrindinę mokyklą. Mokiniai ne tik klausėsi V. Bareikio atliekamų populiarių dainų, tokių kaip ,,Babkės“, ,,Pusvalandukas“, bet ir gyvai diskutavo įvairiomis temomis. Aktyviausiam klausytojui padovanojo savo naująjį CD.

Tarptautinio epistolinio rašinio konkurso nacionalinio etapo nugalėtojų apdovanojimuose – moksleivė iš Ukmergės

Gegužės 4 d. Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijoje vyko 47-ojo tarptautinio jaunimo epistolinio rašinio konkurso nacionalinio etapo apdovanojimai. Į iškilmingą renginį buvo pakviesta ir Ukmergės Senamiesčio pagrindinės mokyklos 7b klasės mokinė Miglė Kudlinskaitė, kurios parašytas laiškas išrinktas tarp 12 geriausių rašinių respublikoje. Susisiekimo ministras Rokas Masiulis įteikė mokinei Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos pagyrimo raštą už gerą rašinį. Po renginio prizininkai buvo pakviesti į kultūrinę programą.

Tarptautinis jaunimo epistolinio rašinio konkursas rengiamas nuo 1971-ųjų. Jį rengia PPS Tarptautinis biuras kartu su Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija UNESCO. Lietuvoje šį konkursą organizuoja AB Lietuvos paštas kartu su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru. Konkursą remia Susisiekimo bei Švietimo ir mokslo ministerijos. Šiais metais viso pasaulio vaikai buvo kviečiami pasvarstyti, kokią žinią gali nešti laiku keliaujantis laiškas.  PPS rengiamo jaunimo epistolinio rašinio konkurso tema - „Įsivaizduok, kad esi laiškas, keliaujantis laiku. Ką norėtum pranešti savo skaitytojams?“

Projektas ,,Kai širdis sujungia draugystė“

Projektas ,,Kai širdis sujungia draugystė“ yra projekto ,,Iš širdies į širdį“, vykdyto 2017 m.  tęsinys. Projekte ,,Iš širdies į širdį“ dalyvavo Visagino ,,Gerosios vilties“ progimnazijos, Lietuvos Lenkų sąjungos Visagino miesto skyriaus sekmadieninės mokyklos bei Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijos mokiniai. Užsimezgė graži draugystė: mokiniai praplėtė tarpkultūrinę pasaulėžiūrą,  plėtojo socialinius įgūdžius, mokytojai tobulino profesines kompetencijas, dalijosi gerąja patirtimi.  Tęstinis projektas ,,Kai širdis sujungia draugystė“ leido įtraukti naujus socialinius partnerius: Ukmergės Senamiesčio pagrindinę mokyklą  ir Visagino miesto ukrainiečių sekmadieninę mokyklą. Mokiniai, kartu tyrinėdami Lietuvos šimtmečio istorijos, aktualius dabarties socialinius, pilietinius ir kitus klausimus, problemas ir įvykius, atskleidžia, kaip suvokia tautos vertybes, demokratinę valstybę, moralumo nuostatų svarbą politinėje bendruomenėje.

Pirmasis visų projekto parnerių susitikimas organizuotas Visagino ,,Gerosios vilties“ progimnazijoje. Čia buvo aptartos projekto veiklos, susipažinta su  priimančios mokyklos bendruomene, tradicijomis, vyko bendras kultūrinis renginys ,,Tautų kultūrų pynė“. Dalyviai susipažino ne tik su lietuvių ir slavų liaudies žaidimais, rateliais, bet ir palyginti dar labai jaunu miestu Visaginu. Tą pačią dieną projekte dalyvaujantys mokiniai vyko į ekskursiją po Zarasų krašto apylinkes - aplankė Zarasų krašto muziejų, pasigrožėjo Zaraso ežero panorama, savomis akimis pamatė patį seniausią Europoje (apie 1500 metų) Stelmužės ąžuolą.

 Grįždami Senamiesčio mokyklos mokiniai dar stabtelėjo ir Utenos senojoje pašto stotyje, statytoje 1830-1835 m. Tai Sankt Peterburgas - Varšuva trakto vidurys. Pašto stotis atlikdavo pašto tarnybų, arklių keitimo, kareivinių funkcijas, čia taip pat buvo poilsio kambariai keliaujantiems ir laukiantiems karietų. Anuomet, tik atidarius kelią, Utenos pašte lankėsi Rusijos caras Nikolojus I-asis su sūnumi Aleksandru, čia buvo užsukęs ir rusų dailininkas Ilja Repinas.1843 m Utenos pašte arklius keitė garsus prancūzų rašytojas Onore de Balzakas. Senasis paštas išgyveno XIX-XX a. įvykius, 1831, 1863 m. valstiečių sukilimų dienas, pasaulinius karus, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą ir dabarties permainas.

L. Galickė

MIŠKASODŽIO ŠVENTĖ

Paskutinį šių metų balandžio mėnesio šeštadienį visoje Lietuvoje vyko jau tradicine tapusi nacionalinio miškasodžio šventė. Balandžio 28 dieną miškininkai dovanojo nacionalinio miškasodžio šventę, skirtą šimtmetį švenčiančiai Lietuvos Valstybei – „Lietuvai – 100“ Visoje Lietuvoje vykusios šventės metu sužaliavo 100 ha miškų.

Ukmergės rajone Pašilės girininkijos miškuose vykusioje miškosadžio šventėje dalyvauti nusprendė ir Ukmergės Senamiesčio pagrindinės mokyklos jaunieji gamtos mylėtojai, būrelio „EKO draugai“ nariai, dalyvaujantys  projekte „Be sienų“. Į talką miškininkams padėti vyko 7 – 8 klasių mokiniai kartu su biologijos mokytoju Tadu Petriku. Visiems mokiniams tai buvo nauja patirtis prisidedant prie atkuriamo Lietuvos miško. Miško sodinimo talkoje visi mokiniai dalyvavo pirmą kartą. Kartu su kitais šventės dalyviais į iš anksto paruoštą miško žemę sodino eglaites. Mokiniams tai buvo puiki edukacinė priemonė ir galimybė iš arti susipažinti su miškininko profesija. Miškininkai papasakojo apie miško svarbą ir naudą, kvietė miškus išsaugoti ateities kartoms, supažindino su miško sodinimo specifika bei praktiškai parodė, kaip reikia teisingai pasodinti gležną augalėlį. O kad pasodintos gležnos eglaitės išaugtų į brandų mišką, kuris liks ateities kartoms, - tuo pasirūpins miškininkai.

Po talkos miškininkai kvietė taip greitai neišvykti, dar pabūti gamtoje, pasidžiaugti nuostabiu oru, kuris lepino miško sodinimo talkininkus, pabendrauti, vaišino pačių ruoštais pietumis, karšta arbata, skanauti saldžiomis vaišėmis. Pakvietė sugrįžti ir stebėti, kaip auga pačių pasodintas miškas. Kalbą sakė ir už dalyvavimą talkoje dėkojo miškininkai: Pašilės girininkijos girininkas Gestautas Lazauskas, miško želdinimo specialistė Asta Strazdienė.

 Nuotraukų aut. A. Strazdienė, T. Petrikas

Nacionalinėje  bibliotekų savaitėje skambėjo dainelės

 

Šių metų balandžio 23–29 dienomis,  kaip ir kasmet, Laičių kaimo padalinyje vyko renginiai,  skirti  18-ąjai Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei „Kartu mes kuriame ateitį". Didelę svarbą  šiai savaitei  suteikė ,,Dailaus raštas" konkursas. Jį organizavo mokytoja Jolanta Zgirskienė.  Konkurso nugalėtojus paskelbė mokytoja Asta Grencevičienė. Tarp nugalėtojų paminėtos ir mokytojos Astos mokinių - 2 klasės mokinio Denio Mlečkos, ir 4 klasės mokinių Monikos Kielaitės, Kamilės Blažytės - pavardės. Savo auklėtinių - 1 klasės mokinės Gintarės Kavoliūnaitės, 3 klasės mokinių Gabijos Blažytės ir  Mato Čamano -  gabumais džiaugėsi mokytoja Sigita Urbonienė.

Bibliotekoje buvo surengta dokumentų  paroda Mažosios Lietuvos dainiaus Vydūno 150–mečiui paminėti. Vyko rytmetiniai garsiniai skaitymai ,,Atverkime pasakai duris‘‘. Akcijos ,,Pagalba verkiančioms knygoms‘‘ metu peržiūrėtos, sutvarkytos, suklijuotos ,,verkiančios‘‘  knygos. Pažintinės edukacinės pamokos ,,Aš ir biblioteka‘‘  metu buvo gaminami knygų skirtukai.

Neliko abejinga Nacionalinei bibliotekų savaitei ir Senamiesčio pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, laikinai vykdanti direktoriaus pareigas Nina Lilia Galickė. Ji bibliotekoje su mokiniais dainavo vaikų dainas.

Renginių dalyviai buvo pavaišinti saldžiomis dovanomis.

 

Nuotraukos Vandos Vinckienės                                                     Vanda Vinckienė Vlado Šlaito viešosios bibliotekos
                                                                                                                 Laičių kaimo padalinio vyresnioji bibliotekininkė

PAMOKA LABANORO REGIONINIAME PARKE

Šių metų kovo 23 dieną, kai Ukmergės mieste jau kvepėjo tikru pavasariu, būrelio „Eko draugai“ nariai, dalyvaujantys projekte „Be sienų“, vyko į Labanoro regioninį parką.  Kiauneliškio gamtiniame rezervate mokiniams pamoką vedė parko ekologė Gintarė Grašytė. Jaunuosius gamtos mylėtojus pasitiko ne tik ekologė Gintarė, bet ir tikrut tikrutėlė žiema - parke buvo gausu baltutėlio sniego.

Pamokos metu, kuri vyko gamtoje, Ukmergės Senamiesčio pagrindinės mokyklos ugdytiniai sužinojo, kuo senas miškas, tikra giria skiriasi nuo ūkinio miško, kam ir kodėl reikalinga negyva mediena, kodėl Lietuvai riekia stuobrių. Gidė pasakojo apie Labanoro girios įdomybes bei uždavinėjo įvairias mįsles. Taip pat buvo aplankytos tarpinės pelkės, aktyvi aukštapelkė, pelkiniai miškai. Neliko nepastebėti žvėrių pėdsakai ir veiklos žymės. Aplankyti gamtos paminklai: 6 Labanoro pušys ir aukščiausia Lietuvos pušis. Ledo sukaustyto  Šeškinėlio ežero pakrantėje galima buvo paragauti bruknių, pajusti pelkinio gailio eterinių aliejų skleidžiamą kvapą. Iš viso vaikai sukorė net 7 kilometrus vos per 3 valandas. Po to prasidėjo smagiausia dalis – pietūs gamtoje. Mokytojas parodė, kaip įkurti laužą be degtukų. Vaikams labai patiko keptos dešrelės, bulvės. Pasivaišinus karšta arbata bei zefyriukais atėjo metas važiuoti į Labanoro lankytojų centrą. Ten buvo labai įdomu. Parko darbuotojas, gidės kolega,  parodė žvėrių pėdsakus, įspaustus molio plokštelėse, papasakojo, kurie miško augalai valgomi, o kurie ne. Be to,  buvo galimybė įlipti į Mindūnų apžvalgos bokštą ir iš aukštai pasidairyti po apylinkes. Grįžę namo dar jaunieji turistai dar ilgai pasakojo tėvams, draugams, seneliams, kur buvo ir ką mes matė.“

Būtina priminti, kad GAMTINIUOSE REZERVATUOSE galima lankytis tik lydint tos saugomos teritorijos darbuotojui!

Miglė Kudlinskaitė, 7 klasė

Neaplenkėme akcijos ,,Darom‘‘

 

Senamiesčio pagrindinės mokyklos Laičių pradinio ugdymo skyriaus ugdytiniai kartu su mokytojomis Sigita Urboniene,  Asta Grencevičiene, pedagogėmis Virginija Grigaite, Loreta Račickiene ir nuolatine visų renginių partnere bibliotekininke Vanda Vinckiene dalyvavo kasmetinėje aplinkos tvarkymo akcijoje ,,Darom‘‘2018.  

 

Nuotraukos: Virginijos Grigaitės,                                                              Sigita Urbonienė

                    Vandos Vinckienės                                                               Ukmergės Senamiesčio pagrindinės mokyklos

                                                                                                                Laičių pradinio ugdymo skyriaus mokytoja

Rajone vyko pradinių klasių mokinių varžybų ,,Šviesoforas“ II etapas

2018 m. balandžio 19 d. Ukmergės Senamiesčio pagrindinėje mokykloje vyko pradinių (I–IV) klasių mokinių varžybų ,,Šviesoforas“ II etapas. Varžybų tikslas - atkreipti visuomenės dėmesį  į eismo saugumo svarbą, ugdyti mokinių saugaus elgesio kelyje įgūdžius, mažinti eismo įvykių, kuriuose nukenčia vaikai, skaičių.

Varžybas organizavo Ukmergės švietimo pagalbos tarnybos metodininkė Rita Steponavičienė su Ukmergės Senamiesčio pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytojomis bei Ukmergės policijos komisariato darbuotojais su atsakinga bendruomenės pareigūne Ingrida Dutkiene.

Į renginį atvyko komandos iš Deltuvos, Dukstynos, Užupio, „Šilo“, Vidiškių, Senamiesčio pagrindinių mokyklų ir Taujėnų gimnazijos. Pradinukai atliko kelių eismo užduotis, ėjo per perėjas, prisiminė atšvaitų praktinį naudojimą. Pirmos vietos laimėtoja Ukmergės „Šilo“ komanda ir 2 vietos laimėtoja Dukstynos pagrindinės mokyklos komanda, vyks į regioninį turą, konkurso  III etapą, kuris šiemet vyks Švenčionyse, gegužės mėnesį.

Visiems dalyviams įteikti diplomai ir padėkos raštai, dovanėlės. Mažiesiems eismo dalyviams palinkėjome atsargumo kelyje kasdien.

Renginio organizatoriai

Dosnumo akcija

Saulėtą trečiadienio popietę mokyklos aktų salėje vyko Dosnumo akcijos baigiamasis renginys. Visą savaitę mokyklos bendruomenė rinko konservuotus produktus, kuriuos renginio metu padovanojo  Lietuvos samariečių bendrijos Ukmergės skyriui. Bendrijos pirmininkė Jolita Stankaitienė ir valdybos narė Lidija Bražiūnienė džiaugėsi, kad mokiniai taip aktyviai dalyvavo akcijoje ir surinko daug produktų, kurie  nukeliaus į daugiavaikių šeimų, vienišų bei vargstančių žmonių namus.

Renginyje apsilankė ir Velykų bobutė su zuikučiu. Velykų bobutė papasakojo apie šv. Velykų šventę, priminė tradicijas, pavaišino mokinius pyragu ir saldainiais. Zuikutis viešnioms iš samariečių draugijos įteikė mokinių pieštus velykinius atvirukus. Taigi mokykloje vyko tikra dosnumo ir gėrio šventė. Prasmingi  posmai, daina ,,Gerumos sparnai“, gražūs palinkėjimai ir padėkos žodžiai suvienijo visus, paskatino daryti gerus darbus.  O gerų darbų niekada nebūna per daug...

 Mokytojos Liudmila ir Živilė

Žemės diena

 

Po žiemos nedrąsiais žingsniais atkeliauja pavasaris. Kukliai čiulbantys  paukščiai, kur ne kur besiskleidžiantys pirmieji pavasario gėlių žiedeliai primena, kad šiomis dienomis ateina pavasario lygiadienis – dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio kampeliuose, todėl neatsitiktinai kovo 20 dieną minima pasaulinė Žemės diena.

Kiekvienais metais šią dieną įvairiais būdais pamini ir mūsų mokyklos mokiniai. Šiais metais pradinių klasių ugdytiniai gamino gėles ir puošė mokyklos alpinariumą. Pamokų metu svarstė, kokios Žemės dovanos  kiekvienam svarbiausios, ką gali padaryti mažas žmogus saugodamas gamtinę aplinką ir išteklius.

Vyresniųjų klasių mokiniai, kurdami plakatą, išreiškė norą išsaugoti mūsų gyvąją gamtą, orą, vandenį, dirvožemį švarų, gražų ir neužterštą. Pasitinkant Pasaulinę Žemės dieną moksleiviai gamino inkilėlius, susirinko prie paminklo „Lituania Restituta“ ir su kitų rajono mokyklų moksleiviais suformavo skaičių „100“, taip paminėdami Lietuvos šimtmetį.

Irena Mackevičienė

Apie žemę ir duoną kasdieninę

Pavasarėja – trumpėja naktys, ilgėja dienos, žiemos šaltukas, kad ir nenoriai, užleidžia vietą saulei. Šiomis dienomis pagerbiama žemė ir jos dovanojami turtai.

Laičių pradinio ugdymo skyriuje minėjome Žemės dieną, pagerbdami savo krašto piliakalnius, laukus, upelius ir duoną auginančią žemę maitintoją.

Svečiavosi Ukmergės bočių sambūrio ,,Prie židinio‘‘ kolektyvas, vadovaujamas Zuzanos Budaitės-Stunžėnienės. Jie dainavo lietuvių liaudies dainas, rodė scenos vaizdelius apie mūsų apylinkės legendomis apipintas vietas.

Renginyje dalyvavusi   kraštietė literatė Stasė Ladauskaitė  perskaitė savo eiles apie Ukmergės piliakalnį  ir mylimą gimtą žemę.

Vanda Vinckienė Vlado Šlaito viešosios bibliotekos
Astos Grencevičienės  nuotraukos                                                            Laičių kaimo padalinio vyresnioji bibliotekininkė

Pi diena mokykloje

Kovo 14 d.  matematikai ir jų draugai švenčia tarptautinę skaičiaus pi dieną. Mūsų mokykloje ši diena taip pat minima – vyksta konkursas, kuris mokinys parašys daugiausiai skaitmenų  po kablelio. Šiais metais nugalėtoja tapo 7b klasės mokinė Greta Namikytė, išmokusi 228 skaičius. Antrąją vietą laimėjo  8a klasės  mokinė Julija Baržėnaitė, trečioji vieta atiteko 7a klasės mokiniui Kevinui Kadelskui. Dalyviai  buvo pavaišinti saldainiais ir apdovanoti diplomais. Taip pat pasiklausėme mokytojos pasakojimo,  kas gi tas skaičius pi ir kaip jis atsirado. Taigi mūsų mokiniai  taip pat pasveikino pi su gimtadieniu.  

Miglė Kudlinskaitė

Knygnešių takais

Kovo 16 – ąją minima Knygnešio diena. Data pasirinkta neatsitiktinai – tądien gimė knygnešio veiklai pasišventęs Biržų krašto ūkininkas Jurgis Bielinis.

 Laičių bibliotekoje vyko renginys šiam išskirtiniam Lietuvos istorijos reiškiniui prisiminti. Stebėjome vaizdinę medžiagą apie lietuviškos spaudos draudimą ir tautinį atgimimą 1864 – 1904 metais, klausėmės poeto Just. Marcinkevičiaus nuoširdaus ir prasmingo pasisakymo apie kalbos svarbą kiekvienam iš mūsų. Mokytoja Jolanta Zgirskienė  supažindino su rusiškais rašmenimis - „kirilica“, kuria spaudos draudimo laikotarpiu buvo liepta skaityti ir rašyti religinius bei grožinės literatūros kūrinius. Tačiau „nepaklusnieji“ lietuviai pasirinko sunkų, pavojų lydimą, bet prasmingą knygnešio kelią. Apie Ukmergės krašto knygnešių takus papasakojo bibliotekininkė Vanda Vinckienė.

Atgautos, išsaugotos lietuvių kalbos žinią skleidė renginyje mokinių pristatyti pajuokavimai – anekdotai ir sumaniai išspręstas kryžiažodis „Knyga“. Išklausę mokytojos Sigitos Urbonienės skaitomą tekstą, mokiniai bandė atspėti neminimus, bet iš aprašymo numanomus veikėjus – eglę ir ežį. Besidomintiems kompiuteriniais žaidimais, mokytoja Asta Grencevičienė pasiūlė „ išgelbėti knygnešius nuo carinės Rusijos žandarų persekiojimo“.

Vanda Vinckienė Vlado Šlaito viešosios bibliotekos

 Laičių kaimo padalinio vyresnioji bibliotekininkė.

Nuotraukos Sigitos Urbonienės, Astos Grencevičienės.